TOSHKENT, 13 iyul. /«Dunyo» AA/. Shu yil 10 iyul kuni Shanxay hamkorlik tashkilotining 2025 yilgacha rivojlanish strategiyasi qabul qilinganiga besh yil to‘ldi. Shu munosabat bilan ShHT Bosh kotibi Vladimir Norov «Jenmin jibao», gazetasi, TASS axborot agentligi va «Rossiya-Xitoy» yangiliklar portaliga intervyu berdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Suhbatda Strategiyaning ahamiyati haqida fikr bildirildi. Ta’kidlanganidek, Strategiyani ShHT Nizomi va tashkilotga a’zo davlatlarning uzoq muddatli qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimi bilan taqqoslash mumkin. Hujjat o‘n yilga mo‘ljallangan «Yo‘l xaritasi» bo‘lib, uning har bir taqdimoti barcha a’zo davlatlarning milliy manfaatlariga, shuningdek, ShHTning keng makonida uzoq muddatli qo‘shma rivojlanish maqsadlariga javob beradi.
Strategiya Davlat rahbarlari kengashining 2014 yildagi qaroriga muvofiq tayyorlangan. Uni ishlab chiqishda vazirliklar va idoralarning mutaxassislari, a’zo davlatlarning tadqiqot va tahlil doiralari vakillari jalb qilindi. Hujjat 2015 yil 10 iyul kuni Shanxay hamkorlik tashkilotining Ufa sammitida tantanali ravishda imzolandi.
V.Norovga ko‘ra, Strategiyani amalga oshirishning birinchi besh yillik davri «Uning samaradorligini namoyish etdi, o‘zaro ishonchni yanada mustahkamlash va rivojlantirishga, mintaqada va umuman butun dunyoda uzoq muddatli tinchlik hamda birgalikda rivojlanishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan». Shuningdek, strategiya mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish, siyosiy barqarorlikni ta’minlash, xavfsizlikni mustahkamlash, iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, ShHT xalqlarining qo‘shma rivojlanishi va farovonligini ta’minlashda davom etmoqda.
Hujjatda xalqaro va mintaqaviy vaziyatning rivojlanish prognozi, shuningdek, tashkilotning faoliyati, uning mintaqadagi va dunyodagi o‘rni ko‘rsatilgan. Bu ShHTning asosiy hujjatlarida belgilangan maqsadlar, vazifalar va tamoyillarga sodiqligini tasdiqlaydi.
Strategiya qoidalari ShHTga a’zo davlatlarga mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash, savdo-iqtisodiy aloqalarni, madaniy-gumanitar aloqalarni chuqurlashtirish va tashkilotning xalqaro aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirishda yordam berishga qaratilgan.
ShHT Bosh kotibi ushbu hujjatni amalga oshirishning amaliy natijalaridan biri Hindiston va Pokistonning tashkilotga qabul qilinishi bo‘lib, natijada transkontinental xarakterga ega ekanini va xalqaro maydondagi mavqeini yanada mustahkamlaganini ta’kidladi.
Strategiya ShHT faoliyati hech qachon uchinchi davlatlar va xalqaro birlashmalarga qarshi qaratilmaganini tasdiqlaydi. Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar ShHT Xartiyasida mustahkamlangan tamoyilning o‘zgarmasligidan kelib chiqib, ShHT manfaatlariga qarshi qaratilgan har qanday noqonuniy xatti-harakatlarning oldini oladi. Hujjatda aniq aytilishicha, Tashkilot harbiy-siyosiy blok yoki milliy boshqaruv organlari bilan integratsiyalashgan iqtisodiy ittifoq bo‘lishga intilmaydi.
Vladimir Norov ShHTning muvaffaqiyatli izchil rivojlanishining hodisasi shundaki, a’zo davlatlar o‘zaro ishonch, o‘zaro manfaat, tenglik, o‘zaro maslahatlashuvlar, madaniy xilma-xillikni hurmat qilish va birgalikda rivojlanish istagini o‘zida mujassam etgan "Shanxay ruhi" ga qat’iy va izchil amal qilmoqda, deb aytib o‘tdi.
Strategiya qoidalarini amalga oshirish uchun 2016 yilda uni amalga oshirish bo‘yicha besh yillik harakatlar rejasi tasdiqlangan. Unga tashkilotning ko‘p tarmoqli faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan 75 amaliy chora-tadbirlar kiritilgan.
ShHT Bosh kotibi qayd etganidek, ushbu rejaning natijalari tahlili unda belgilangan barcha vazifalar bajarilganini ko‘rsatadi. Shu munosabat bilan a’zo davlatlar kelgusi besh yillik davr uchun Harakatlar rejasini ishlab chiqishga kirishdilar. Ushbu loyihada ShHTga a’zo davlatlar o‘rtasidagi munosabatlarning kengayganligidan dalolat beruvchi 150 ga yaqin tadbirlar mavjud. Ular Shanxay hamkorlik tashkilotining Sankt-Peterburgdagi navbatdagi sammitida tasdiqlanishi rejalashtirilgan.
Suhbat yakunida V.Norov Strategiya ko‘p tarmoqli mintaqaviy hamkorlikni samarali rivojlantirishni, siyosiy barqarorlikni, xavfsizlikni mustahkamlashni, iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishni, ShHT xalqlarining qo‘shma rivojlanishi va farovonligini ta’minlashda davom etishini ta’kidladi.

ГЕНЕРАЛЬНЫЙ СЕКРЕТАРЬ ШОС О СТРАТЕГИИ РАЗВИТИЯ ШОС ДО 2025 ГОДА
ТАШКЕНТ, 13 июля. /ИА «Дунё»/. 10 июля 2020 года исполнилось пять лет с момента принятия Стратегии развития Шанхайской организации сотрудничества до 2025 года. В связи с этим Генеральный секретарь ШОС Владимир Норов дал интервью газете «Жэньминь жибао», информационному агентству ТАСС и порталу новостей «Россия-Китай», сообщает корреспондент ИА “Дунё” со ссылкой на сайт Секретариата ШОС.
В интервью отмечено особое значение даты — по своей важности Стратегию можно сравнить с Хартией ШОС и Договором о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов Организации. Документ представляет собой «дорожную карту» на десятилетие, каждое положение которого отвечает национальным интересам всех государств-членов, а также целям долгосрочного совместного развития на обширном пространстве ШОС.
Стратегия была подготовлена в соответствии с решением Совета глав государств 2014 года. Для работы над ней были привлечены эксперты министерств и ведомств, представители научно-исследовательских и аналитических кругов государств-членов. Документ был торжественно подписан на Уфимском саммите ШОС 10 июля 2015 года.
Первый пятилетний срок выполнения Стратегии, по мнению В.Норова, «продемонстрировал её эффективность и действенность, направленность на дальнейшее укрепление и развитие взаимного доверия, содействие долгосрочному миру и совместному развитию в регионе и в мире в целом». Стратегия, добавил он, продолжает способствовать многопрофильному региональному сотрудничеству, обеспечению политической стабильности, укреплению безопасности, расширению экономического взаимодействия, совместному развитию и процветанию народов ШОС.
Документ содержит прогноз развития международной и региональной обстановки, а также деятельности самой Организации, её роли в регионе и мире. В нём подтверждается неизменная приверженность целям, задачам и принципам, закреплённым в основополагающих документах ШОС.
Положения Стратегии направлены на содействие государствам-членам ШОС в реализации мер в обеспечении региональной безопасности, углублению торгово-экономического диалога, культурно-гуманитарных связей и развитию международных контактов Организации.
Генеральный секретарь ШОС особо подчеркнул, что одним из практических результатов реализации данного документа стало принятие в состав Организации Индии и Пакистана, благодаря чему она приняла ярко выраженный трансконтинентальный характер и укрепила положение на международной арене.
Стратегия подтверждает, что деятельность ШОС никогда не будет направлена против третьих стран и международных объединений. Государства-члены исходят из непреложности закреплённого в Хартии ШОС принципа недопущения любых противоправных действий, направленных против интересов ШОС. Документ чётко фиксирует, что Организация не стремится быть военно-политическим блоком или интеграционным экономическим объединением с наднациональными органами управления.
По словам В.Норова, феномен успешного поступательного развития ШОС заключается в том, что государства-члены твёрдо и последовательно следуют «шанхайскому духу», воплощающему взаимное доверие, взаимную выгоду, равенство, взаимные консультации, уважение к многообразию культур, стремление к совместному развитию.
В целях выполнения положений Стратегии в 2016 году был утверждён пятилетний план действий по её реализации, который включает 75 практических мероприятий, направленных на совершенствование многопрофильной деятельности Организации.
Анализ результатов данного Плана, как указал Генеральный секретарь ШОС, свидетельствует о том, что все обозначенные в нём задачи выполнены. В этой связи государства-члены приступили к разработке Плана действий на очередной пятилетний срок. Проект уже содержит около 150 мероприятий, что подтверждает расширение сфер взаимодействия государств-членов ШОС. Его планируется утвердить в ходе очередного саммита ШОС в Санкт-Петербурге.
В заключение В.Норов подчеркнул, что Стратегия продолжает эффективно способствовать многопрофильному региональному сотрудничеству, обеспечению политической стабильности, укреплению безопасности, расширению экономического взаимодействия, совместному развитию и процветанию народов ШОС.