TIV RAHBARI O‘RINBOSARI VENADA BMT TUZILMALARI RAHBARLARI BILAN MUZOKARALAR O‘TKAZDI
TOSHKENT, 21-iyul. /“Dunyo” AA/. Vena shahrida O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sherzod Asadov BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, BMTning Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurash boshqarmasi (BMT GMJQKB) ijrochi direktori Gada Vali, Atom energiyasi bo‘yicha xalqaro agentlik (MAGATE) Bosh direktori Rafael Grossi va BMT Sanoatni rivojlantirish tashkiloti (YUNIDO) bosh direktori Li Yong bilan uchrashuvlar o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV maʼlumotiga ko‘ra, BMT vakillari Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida ijtimoiy-siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli o‘zgarishlarga ijobiy baho berdilar. Mamlakatimizda kichik va o‘rta biznes va sanoat sektorini qo‘llab-quvvatlash, aholining turmush sharoiti yomonlashuviga yo‘l qo‘ymaslik, shuningdek, SOVID-19 pandemiyasi davrida jinoyatchilikni oldini olish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar alohida qayd etildi.
Gada Vali korrupsiyani oldini olish va unga qarshi kurashish borasidagi O‘zbekiston saʼy-harakatlarini yuqori baholadi. U O‘zbekistonda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tashkil etilganini olqishladi va uning faoliyatida har tomonlama yordam berishga tayyorligini bildirdi.
Tomonlar O‘zbekiston va BMT GMJQKB o‘rtasidagi hamkorlikning holati va istiqbollarini muhokama qildilar. BMT GMJQKB rahbari ushbu agentlik va BMT GMJQKB o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumini imzolashni va hamkorlikning aniq yo‘nalishlarini belgilash va loyihalarni tatbiq etishga donorlik mablag‘larini yo‘naltirish maqsadida xalqaro standartlarga muvofiq respublikada korrupsiyaga qarshi kurash siyosati va strategiyalarini amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Konseptual qaydnoma tayyorlashni taklif qildi.
MAGATE tomonidan O‘zbekiston yadroviy infratuzilmasini rivojlantirishdagi muvaffaqiyatli hamkorlik, xususan, joriy yilning dekabr oyida bo‘lib o‘tadigan respublikaning yadroviy infratuzilmasini kompleks baholash bo‘yicha missiyaga birgalikda tayyorgarlik ko‘rish yuqori baholandi.
Agentlik rahbari Rafael Grossi O‘zbekiston yadro dasturining amalga oshirilishi jarayonidan juda mamnunligini hamda yangi yadro davlatlari uchun O‘zbekiston MAGATE bilan munosabatlarni qurish bo‘yicha namuna ekanligini qayd etdi.
MAGATE rahbari texnik kooperatsiya loyihalari doirasida O‘zbekiston bilan, xususan Namangan onkologik dispanseri, Respublika endokrinologiya markazi, Samarqand davlat universiteti va Toshkent shahar onkologiya va radiologiya markazi bilan hamkorlik qilish muhimligini taʼkidladi.
YUNIDO O‘zbekistonni mintaqadagi ulkan resurs, iqtisodiy va insoniy salohiyatga ega bo‘lgan muhim davlat sifatida ko‘radi. Shu munosabat bilan Li Yong respublikada mustahkam sanoat infratuzilmasi, universal va barqaror sanoatlashtirishni taʼminlash uchun sharoitlar yaratilganligini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bosh direktor koronavirus pandemiyasidan ziyon ko‘rgan respublika iqtisodiyotining ayrim tarmoqlarini tiklash uchun YUNIDO salohiyatini jalb qilishga yordam berishga tayyorligini izhor etdi.
Sanoatning “toza innovatsiya” va “yashil” texnologiyalar sohasidagi aniq loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha o‘zaro hamkorlikning istiqbollari ko‘rib chiqildi, bu esa barqaror sanoat dizayni va brendlash vositalarini rivojlantirish uchun sharoit yaratishi qayd etildi.
Bundan tashqari, o‘zaro munosabatlarni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqadigan O‘zbekiston va YUNIDO o‘rtasidagi hamkorlikni yana-da mustahkamlash bo‘yicha Qo‘shma deklaratsiya va 2020-2024 yillarga mo‘ljallangan hamkorlikni yana-da rivojlantirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” loyihalarini tayyorlash jarayoni muhokama qilindi.

ЗАМЕСТИТЕЛЬ ГЛАВЫ МИД УЗБЕКИСТАНА В ВЕНЕ ПРОВЕЛ ВСТРЕЧИ И ПЕРЕГОВОРЫ С РУКОВОДИТЕЛЯМИ СТРУКТУР ООН
ВЕНА, 21 июля. /ИА «Дунё»/. Заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов в понедельник г.Вене провел встречи с заместителем Генерального секретаря ООН, исполнительным директором Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) Гадой Вали, генеральным директором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэлем Гросси и генеральным директором Организации ООН по промышленному развитию (ЮНИДО) Ли Йонгом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным МИД, Представители ООН позитивно оценили осуществляемые под руководством Президента Шавката Мирзиёева масштабные преобразования в общественно-политической и социально-экономической сферах. Подчеркнуты предпринимаемые в нашей стране усилия по поддержке малого и среднего бизнеса и промышленного сектора, недопущению ухудшения условий жизни населения, а также профилактике правонарушений в период пандемии COVID-19.
Гада Вали высоко оценила усилия Узбекистана в области предупреждения и борьбы с коррупцией. Она приветствовала создание в Узбекистане Агентства по противодействию коррупции и выразила готовность оказать всяческое содействие в его деятельности.
Стороны обсудили состояние и перспективы взаимодействия между Узбекистаном и УНП ООН. Глава УНП ООН предложила подписать Меморандум о взаимопонимании между упомянутым Агентством и УНП ООН и разработать Концептуальную записку о поддержке реализации антикоррупционной политики и стратегий в республике в соответствии с международными стандартами для определения конкретных направлений сотрудничества и мобилизации донорских средств на имплементацию проектов.
В МАГАТЭ приветствуют успешное взаимодействие в развитии ядерной инфраструктуры Узбекистана, в частности совместную подготовку к миссии по комплексной оценке ядерной инфраструктуры республики (ИНИР-миссия), намеченной на декабрь.
Как заявил глава Агентства Рафаэль Гросси, «мы очень удовлетворены ходом реализации ядерной программы Узбекистана и считаем, что для новых ядерных государств ваша страна является моделью построения отношений с МАГАТЭ».
Глава МАГАТЭ подчеркнул важность сотрудничества с Узбекистаном в рамках проектов технической кооперации, в том числе с Наманганским онкологическим диспансером, Республиканским центром эндокринологии, Самаркандским госуниверситетом и Ташкентским городским центром онкологии и радиологии.
ЮНИДО рассматривает Узбекистан в качестве ключевого государства региона, имеющего огромный ресурсный, экономический и человеческий потенциал. В этой связи Ли Йонг с удовлетворением отметил создание в республике прочной промышленной инфраструктуры, условий для обеспечения всеобщей и устойчивой индустриализации.
Гендиректор выразил готовность содействовать привлечению потенциала ЮНИДО для восстановления отдельных промышленных отраслей экономики республики, пострадавших от пандемии коронавируса.
Рассмотрены перспективы взаимодействия по реализации конкретных проектов в сфере «чистых инноваций» и «зеленых» технологий в промышленности, которые позволят создать условия для развития инструментов устойчивого промышленного дизайна и брендинга.
Кроме того, обсужден ход подготовки проектов Совместной декларации по укреплению дальнейшего сотрудничества между Узбекистаном и ЮНИДО и «Дорожной карты» по дальнейшему развитию сотрудничества на 2020-2024 годы, которые выведут взаимодействия сторон на качественно новый уровень.