O‘zbekiston Bosh vaziri o‘rinbosari Turkiya savdo vaziri bilan ikki tomonlama savdo aylanmasini oshirish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashdi
TOSHKENT, 29-iyul. /“Dunyo” AA/. O‘zbekiston hukumati delegatsiyasining Turkiyaga tashrifi davomida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov Turkiya Respublikasi savdo vaziri Ruxsaroy Pekjan bilan uchrashdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi manbasiga asoslanib.
Uchrashuvda savdo munosabatlarining joriy holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Muhokamalar chog‘ida O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasida savdo-iqtisodiy sheriklikning strategik ahamiyatga ega ekani va so‘nggi yillarda uning ko‘lami barqaror o‘sib borayotgani alohida taʼkidlandi. Jumladan, 2019 yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2,5 milliard AQSH dollarini tashkil etib, oldingi yilga nisbatan 22,7 foiz o‘sishni ko‘rsatdi.
Tomonlar pandemiya taʼsiriga qaramay, o‘zaro savdo hajmini qisqa muddatda 5 milliard AQSH dollariga yetkazish niyatlarini tasdiqlashdi. Shu nuqtai nazardan, bugungi kunda har ikki mamlakat tegishli idoralarining ekspert va mutaxassislari tomonidan ishlab chiqilayotgan imtiyozli savdo to‘g‘risidagi Bitim loyihasini tasdiqlash jarayonini tezlashtirish ustuvor ahamiyatga ega ekani qayd etildi.
Muloqot chog‘ida, shuningdek, savdo-iqtisodiy masalalar, jumladan, har ikki mamlakat karantin xizmatlari o‘rtasida hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar muhokama qilindi. Hamkorlik mamlakatlarimiz hukumatlari o‘rtasida o‘simliklar karantini sohasida ishlab chiqilayotgan hamkorlik Bitim doirasida amalga oshirilishi kutilmoqda. Bitim imzolanishi mamlakatlarimiz bozorlariga mahsulot yetkazib berishda o‘zbek va turk tadbirkorlarining xarajatlarini kamaytirishga xizmat qiladi.
Muloqot davomida tomonlar transport va logistika sohasida hamkorlikni yana-da mustahkamlashga alohida eʼtibor qaratdi. Uchrashuvda joriy yilning yanvar oyida Toshkent shahrida Qirg‘iziston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Gruziya va O‘zbekiston temir yo‘l maʼmuriyatlari tomonidan yuk tashish uchun 50 foizdan 70 foizgacha tarif chegirmalarini joriy etish to‘g‘risidagi bayon imzolangani taʼkidlandi. Shuningdek, Turkiya tomoniga mamlakat temir yo‘l maʼmuriyatining ushbu bayonga ehtimoliy qo‘shilish masalasini ko‘rib chiqish taklif etildi.
Shuningdek, Turkiya tomoniga O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga kirishi bo‘yicha Ishchi guruhining 4-yig‘ilishi chog‘ida mamlakatimizni qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirildi.
Joriy yilning fevral oyida Turkiyaga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrif davomida imzolangan «O‘zbekiston Respublikasi va Turkiya Respublikasi o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Harakatlar rejasi»ning bajarilishi alohida ko‘rib chiqildi. Tomonlar ushbu hujjatning barcha bandlarini so‘zsiz bajarilishini taʼminlash bo‘yicha saʼy-harakatlarni muvofiqlashtirish va yangi monitoring mexanizmini joriy etishga kelishib oldi.
Uchrashuv yakunida kelgusidagi harakatlar rejalashtirildi, ikki mamlakat tashqi iqtisodiy idoralari darajasida o‘zaro hamkorlikni muvofiqlashtirishni yaxshilash bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Обсуждены конкретные направления наращивания товарооборота между узбекистаном и турцией
АНКАРА, 29 июля. /ИА «ДУНЁ»/. Во вторник в Анкаре состоялась встреча заместителя Премьер-министра, министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардора Умурзакова с министром торговли Турецкой Республики Рухсарой Пекжан, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу МИВТ.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о текущей динамике торговых взаимоотношений, а также перспективах дальнейшего наращивания объемов взаимной торговли путем реализации конкретных мер в данном направлении.
В ходе обсуждения был подчеркнут стратегический характер торгово-экономического партнерства Узбекистана и Турции, масштабы которого в последние годы демонстрируют уверенный рост. Объем товарооборота в 2019 году составил 2,5 миллиарда долларов, показав рост в 22,7% по отношению к предыдущему году.
Стороны подтвердили взаимное стремление к повышению в краткосрочной перспективе объемов взаимной торговли до 5 миллиардов долларов, несмотря на влияние пандемии. В данном контексте была отмечена приоритетность ускорения процесса согласования проекта Соглашения о преференциальной торговле, над которым в настоящее время работают эксперты и специалисты профильных ведомств двух стран.
Также был обсужден ряд других актуальных вопросов, затрагивающих двусторонние взаимоотношения в торгово-экономической сфере, в том числе реализуемые меры по интенсификации сотрудничества между карантинными службами двух стран в рамках совместной проработки Соглашения о сотрудничестве между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Турецкой Республики в сфере карантина растений, подписание которого позволит снизить затраты узбекских и турецких предпринимателей при осуществлении поставок продукции на рынки двух стран.
Отдельное внимание было уделено укреплению взаимодействия в области транспорта и логистики. В данном контексте было отмечено, что в январе текущего года в Ташкенте железнодорожными администрациями Кыргызстана, Туркменистана, Азербайджана, Грузии и Узбекистана был подписан протокол о введении тарифных скидок в размере от 50% до 70% на грузоперевозки. В ходе встречи турецкой стороне было предложено рассмотреть вопрос возможного присоединения железнодорожной администрации Турции к данному протоколу.
Турецкой стороне была выражена признательность за поддержку Узбекистана в ходе 4-го заседания Рабочей группы по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
Отдельно рассмотрен ход исполнения «Плана действий по экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой», подписанного в рамках визита на высшем уровне в Турцию в феврале текущего года. Стороны договорились скоординировать усилия и внедрить новый механизм мониторинга для обеспечения безусловного исполнения всех пунктов данного документа.
По итогам встречи были намечены дальнейшие совместные действия в рамках обозначенных направлений сотрудничества и достигнута договоренность о более тесной координации взаимодействия на уровне внешнеэкономических ведомств двух стран.