SEUL, 4-avgust. /“Dunyo” AA/. O‘zbekistonning Seuldagi elchixonasi tomonidan Farg‘ona viloyati hokimining o‘rinbosari M.Abdurahmonov va «Hyundai Энгинеэринг Со., Ltd.» kompaniyasi katta vitse-prezidenti Xa Chong Xyun hamda Koreya Respublikasi Savdo, sanoat va energetika vazirligi qoshidagi Koreya-O‘zbekiston biznes uyushmasining birinchi o‘rinbosari Kim Chang Keon o‘rtasida videokonferensiya shaklida muzokaralar o‘tkazildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi muxbiri.
Muzokaralar davomida Quvasoy shahrining issiqlik taʼminoti tizimini kogeneratsion texnologiyalarni joriy etish orqali modernizatsiya qilish masalalari muhokama qilindi.
Ushbu loyiha bo‘yicha muhokamalar Farg‘ona viloyati hokimi Sh.G‘aniyevning joriy yil iyul oyida Koreya Respublikasiga tashrifi chog‘ida boshlangan, shuningdek, «Hyundai Энгинеэринг Со., Ltd.» kompaniyasi rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazilgan edi.
Tomonlar Quvasoy GESning hozirgi holati, uni rekonstruksiya qilish yoki yangi obyektni qurish istiqbollari, shuningdek, loyihalarni moliyalashtirishni chuqur o‘rganish bo‘yicha maʼlumot almashdi.
Xa Chong Xyun «Hyundai Энгинеэринг Со., Ltd.» kompaniyasi mazkur loyihaga qiziqish bildirayotganini tasdiqladi. U, shuningdek, loyihani amalga oshirish jarayonida kompaniya mutaxassislarini Farg‘ona viloyatiga masʼul rahbarlar bilan uchrashish va obyekt bilan tanishish uchun yuborishga tayyorligini maʼlum qildi. Shuningdek, Janubiy Koreya tomoni ushbu loyihani amalga oshirish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumini imzolashni taklif qildi.
Muzokaralar natijasida muhokamalar va maʼlumot almashishni davom ettirish, shuningdek, «Hyundai Энгинеэринг Со., Ltd.» kompaniyasi mutaxssislari tadqiqotidan so‘ng Quvasoy shahrining issiqlik taʼminoti tizimlari bo‘yicha ikki tomonlama hujjatni imzolash to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Южнокорейская компания примет участие в модернизации системы теплоснабжения города Кувасая
СЕУЛ, 4 августа. /ИА “Дунё”/. Посольством Узбекистана в Сеуле организованы переговоры посредством видеоконференцсвязи между заместителем хокима Ферганской области М.Абдурахмоновым, старшим вице-президентом компании «Hyundai Engineering Co., Ltd.» Ха Чонг Хьюн и первым заместителем Корейско-Узбекской Бизнес ассоциации при Министерстве торговли, промышленности и энергетики Республики Корея Ким Чанг Кеон, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе переговоров обсуждены вопросы модернизации системы теплоснабжения города Кувасая путем внедрения когенерационных технологий. Обсуждения по данному проекту были начаты в ходе визита хокима Ферганской области Ш.Ганиева в Республику Корея в июле текущего года, в рамках которого была проведена встреча с руководством компании «Hyundai Engineering Co., Ltd.».
Стороны обменялись информацией о текущем состоянии Кувасайской ГРЭС, перспективах ее реконструкции или строительства нового объекта, а также тщательной проработки финансирования проекта.
Ха Чонг Хьюн высказал заинтересованность компании «Hyundai Engineering Co., Ltd.» в реализации данного проекта и сообщил о готовности направить специалистов компании в Ферганскую область для встречи с ответственными руководителями и ознакомления с объектом. Также южнокорейской стороной было предложено подписать Меморандум о взаимопонимании по реализации данного проекта.
По итогам переговоров достигнута договоренность по продолжению обсуждений и обмена информацией, а также подписанию двустороннего документа по итогам изучения специалистами компании «Hyundai Engineering Co., Ltd.» системы теплоснабжения города Кувасая.