O‘zbekiston Bosh vaziri o‘rinbosari COVID-19 oqibatlarini bartaraf etish va koviddan keyingi davrda bilimlar bilan almashish bo‘yicha konferensiyada ishtirok etdi va so‘zga chiqdi
TOSHKENT, 25 noyabr. /“Dunyo” AA/. Joriy yil 24 noyabr kuni videokonferensaloqa shaklida Koreya Respublikasi “Knowledge Sharing Program” (KSP) bilimlar bilan almashish dasturi doirasida COVID-19 oqibatlarini bartaraf etish va koviddan keyingi davrda bilimlar bilan almashish bo‘yicha konferensiya bo‘lib o‘tdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi matbuot xizmatiga tayanib.
Tadbir Koreya Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Koreya taraqqiyot instituti, Koreya Eksimbanki, Koreya savdo va investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlash agentligi tomonidan tashkil etildi.
Anjumanning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov, Koreya Respublikasi iqtisodiyot vazirining o‘rinbosari Kim Yongbom, Koreya taraqqiyot instituti prezidenti Choy Djong Pyo hamda iqtisodiyot bo‘yicha Nobel mukofoti sovrindori, Massachusets texnologiya instituti professori Ester Dyuflo so‘zga chiqdi.
Tadbir davomida COVID-19 pandemiyasiga qarshi kurashish bilan bog‘liq masalalar, shuningdek, koviddan keyingi davrda ko‘p qirrali xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va rivojlantirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Anjuman davomida yalpi majlis tashkil etilib, unda Koreyaning tegishli idora, tashkilot va institutlar vakillari koviddan keyingi davrda xalqaro tashkilotlarning ko‘p tomonlama hamkorligi bo‘yicha yangi strategiyani taqdim etdilar va samarali amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda KSP dasturining rolini oshirish istiqbollarini ko‘rib chiqdi.
Tadbir davomida shuningdek, nafaqat Koreyada, balki Vetnam va Indoneziya kabi qo‘shni mamlakatlarda ham yaxshi natijalarni ko‘rsatgan institutsional va boshqaruv salohiyatini mustahkamlash va sog‘liqni saqlash infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan pandemiyaning oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar ko‘rib chiqildi.
Pandemiyaning tarqalishiga qarshi kurash, aholiga tibbiy yordam ko‘rsatish va iqtisodiy faoliyatni tiklash doirasida masalalar va muammolarni hal etish uchun xalqaro darajada o‘zaro muvofiqlashtirilgan yaqin hamkorlik qilish zarurligi ta’kidlandi. Shu nuqtai nazardan konferensiya ishtirokchilari sog‘liqni saqlash sohasida o‘zaro tajriba almashish va innovatsion texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha qo‘shma tadbirlarni amalga oshirishga qiziqish hamda inqirozdan keyingi davrda xalqaro tashkilotlarning ko‘p tomonlama hamkorligi bo‘yicha kompleks strategiyani amalga oshirishda ishtirok etishga tayyor ekanliklarini bildirdi.
Ma’lumot uchun: “Knowledge Sharing Program”ning maqsadi Koreyadagi yetakchi davlat tashkilotlari tomonidan iqtisodiyot va sanoatning turli tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha beg‘araz asosda maslahatlar berishdan iborat.
O‘zbekiston ushbu dastur doirasida Koreya bilan 2004 yildan buyon hamkorlik qilib kelayapti. Hamkorlik boshlangandan buyon barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash, savdo-sotiqni faollashtirish, energetika sohasini rivojlantirish, erkin iqtisodiy zonalar faoliyatini takomillashtirish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish, sog‘liqni saqlash va ta’lim tizimlarini mustahkamlash borasida 19 loyiha amalga oshirildi.

Заместитель Премьер-министра Узбекистана принял участие и выступил на Конференции по преодолению последствий COVID-19 и обмену знаниями в постковидный период
ТАШКЕНТ, 25 ноября. /ИА «Дунё»/. Вчера в формате видеоконференцсвязи в рамках Программы по обмену знаниями с Республикой Корея «Knowledge Sharing Program» (KSP) состоялась Конференция по преодолению последствий COVID-19 и обмену знаниями в постковидный период, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Министерства инвестиций и внешней торговли, организаторами мероприятия выступили Министерство экономики и финансов Республики Корея, Институт развития, Эксимбанк, а также Корейское агентство по содействию торговле и инвестициям.
На церемонии открытия Конференции выступили заместитель Премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков, вице-министр экономики Республики Корея Ким Ёнгбом, президент Института развития Кореи Чой Джонг Пё, а также лауреат Нобелевской премии в области экономики, профессор Массачусетского института технологий Эстер Дюфло.
В ходе мероприятия были обсуждены вопросы противодействия пандемии COVID-19, а также меры по укреплению и развитию многопланового международного сотрудничества в постковидный период.
В рамках конференции была организована пленарная сессия, в ходе которой представители профильных ведомств, организаций и институтов Южной Кореи представили новую стратегию многостороннего сотрудничества международных организаций в постковидный период и рассмотрели перспективы повышения роли программы KSP в налаживании эффективного практического взаимодействия.
Также были рассмотрены реализованные меры по реагированию и преодолению последствий пандемии, направленные на укрепление институционального и управленческого потенциалов и обеспечение развития инфраструктуры здравоохранения, показавшие хорошие результаты не только в Южной Корее, но и в соседних странах, таких как Вьетнам и Индонезия.
Отмечалась необходимость тесной координации и взаимодействия на международном уровне для решения вопросов и задач в рамках борьбы с распространением пандемии, оказания медицинской помощи населению и восстановления экономической активности. В данном контексте участники конференции проявили заинтересованность в реализации совместных мероприятий по обмену опытом, внедрению инновационных технологий в сфере здравоохранения, а также выразили готовность к участию в реализации комплексной стратегии многостороннего сотрудничества международных организаций в постковидный период.
Цель программы «Knowledge Sharing Program» – предоставление на безвозмездной основе обширных консультаций в различных отраслях экономики и промышленности со стороны ведущих правительственных организаций Республики Корея.
Узбекистан сотрудничает с Южной Кореей в рамках данной программы с 2004 года. С момента начала сотрудничества реализовано 19 проектов в сферах обеспечения устойчивого экономического роста, активизации торговли, развития энергетического сектора, совершенствования деятельности свободных экономических зон, внедрения информационно-коммуникационных технологий, а также укрепления систем здравоохранения и образования.