O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Jeneva shahrida o‘tkazilgan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiyada ishtirok etdi
TOSHKENT, 25-noyabr. /“Dunyo” AA/. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov kecha onlayn rejimda Jeneva shahrida o‘tkazilgan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiyada ishtirok etdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
TIV ma’lum qilishicha, tadbir Finlyandiya Respublikasi va Afg‘oniston Islom Respublikasi hukumatlari tomonidan hamda BMT ko‘magida tashkil etilgan. Konferensiya ishida 100 dan ortiq davlat, xalqaro va mintaqaviy tashkilot, fuqarolik jamiyati va OAV vakillari qatnashgan.
Anjumanda O‘zbekiston afg‘onlararo tinchlik muzokaralari boshlanganini olqishlagan va ularning o‘tkazilishiga faol ko‘maklashgan ilk davlatlardan biri bo‘lgani qayd etildi. Respublika Afg‘onistonda tinchlik va barqarorlik o‘rnatish jarayonlarida faol ishtirok etmoqda. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan mazkur mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy hayotini tiklashga qaratilgan qator muhim va dolzarb tashabbuslar ilgari surilgan.
O‘zbekistonning elektr ta’minoti, transport infrastrukturasini qurish, yuqori malakali kadrlar tayyorlash sohalarida Afg‘onistonga yordam berayotgani ta’kidlandi.
Konferensiyada koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashish hamda uning oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha hamkorlik qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Pandemiya sharoitida birodar afg‘on xalqiga O‘zbekiston tomonidan birinchi darajali ehtiyoj mahsulotlari, oziq-ovqatlar, tibbiyot vositalarini o‘z ichiga olgan qator gumanitar yordam karvonlari yuborilgani e’tirof etildi.
Forum qatnashchilari Afg‘onistonda tinchlik jarayonini ilgari surish va uning iqtisodiyotini tiklashga ko‘maklashish borasida O‘zbekiston tomonidan amalga oshirilayotgan ishlarga yuqori baho berdi.

Глава МИД Узбекистана принял участие в Международной конференции по Афганистану в Женеве
ТАШКЕНТ, 25 ноября. /ИА «Дунё»/. Министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов принял участие в Международной конференции по Афганистану в г.Женеве, которая прошла вчера в режиме онлайн, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным МИД, мероприятие организовано правительствами Финляндии и Афганистана, а также при содействии ООН. В работе конференции приняли участие представители более 100 стран, международных и региональных организаций, гражданского общества и СМИ.
В ходе конференции отмечено, что Узбекистан стал одним из первых государств, приветствовавших начало внутриафганских мирных переговоров и активно способствовавших их проведению. Республика активно вовлекается в процессы установления мира и стабильности в Афганистане. Президентом Шавкатом Мирзиёевым был выдвинут ряд важных и актуальных инициатив, направленных на восстановление социально-экономической жизни страны.
Подчеркнуто, что Узбекистан оказывает содействие Афганистану в области электроснабжения, строительства транспортной инфраструктуры, подготовки высококвалифицированных кадров.
Отдельное внимание на конференции было уделено вопросам взаимодействия против распространения коронавирусной инфекции, а также преодоления ее последствий. Констатировалось, что в условиях пандемии в адрес братского афганского народа Узбекистаном отправлен ряд караванов гуманитарной помощи с предметами первой необходимости, продуктами питания, медицинскими препаратами.
Участники форума высоко оценили проводимую Узбекистаном работу по продвижению мирного процесса и содействию восстановлению экономики Афганистана.