Дўстлик – энг катта бойлик
Мустақил Ўзбекистонда миллатлар ва конфессиялараро тотувлик ва ўзаро бир-бирини тушуниш, ёш авлодни бағрикенглик, миллий ва умумбашарий қадриятларга ҳурмат, ватанпарварлик руҳида тарбиялаш давлат сиёсатининг энг муҳим устувор йўналишларидан бирига айланди.
Конституциямиз ва қонунларимизда Ўзбекистон Республикасининг барча фуқаролари, миллати, тили ва динидан қатъи назар, тенг ҳуқуқ ва эркинликларга эга экани муҳрлаб қўйилган. Уларга ўз маданияти, анъана ва урф-одатларини ривожлантириш учун барча шароитлар яратилган.
Кейинги йилларда ушбу йўналишда олиб борилаётган ишлар ўзининг сифати ва маъно-мазмунига кўра янги, янада юксак босқичга кўтарилди.
Маълумки, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг қарорига мувофиқ, 30 июль – бутун дунёда Халқаро дўстлик куни сифатида нишонланиб келинади. Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2021 йил 10 февралда қабул қилинган қонунга асосан Ўзбекистонда ушбу сана Халқлар дўстлиги куни деб белгиланди. Бу байрамнинг таъсис этилиши бутун республикамиз аҳолисининг айни кўнглидаги иш бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг сана муносабати билан юртдошларимизга йўллаган байрам табриги эълон қилинди. Табрик кўп миллатли Ўзбекистон халқи томонидан кўтаринки руҳда кутиб олинди.
Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси томонидан 30 июль – Халқлар дўстлиги куни муносабати билан матбуот анжумани ташкил этилди.
Тадбирда қўмита раиси Рустамбек Қурбонов халқлар дўстлиги куни билан барча юртдошларимизни табриклаб, мазкур санани муносиб нишонлаш мақсадида Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси томонидан қатор ҳамкор ташкилотлар билан бирга юртимизда “Дўстлик” фестивали ташкил қилинаётганини қайд этди.
Таъкидландики, “Дўстлик” фестивалини ўтказишнинг асосий мақсади жаҳон мамлакатларининг миллатлараро тотувликни таъминлаш борасидаги тажрибаси ва илмий салоҳиятини бирлаштириш, халқлар маданиятини намойиш этиш, шунингдек, хорижий мамлакатлар, шу жумладан қўшни давлатлар билан ўзаро ишонч муҳитини мустаҳкамлаш ҳамда чет элдаги ватандошларимиз билан ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш, юртимизда яшаб келаётган барча миллат ва элат вакилларининг маданияти, тили, миллий анъаналари ва урф-одатларини сақлашдан иборат.
Таъкидлаш жоизки, 30 июль – 7 август кунлари “Дўстлик” фестивали доирасида юртимизда турли маданий, маънавий-марифий ва илмий-амалий тадбирлар режалаштирилган.
Хусусан, 30 июль – 3 август кунлари мамлакатимизнинг барча ҳудудлари бўйлаб байрам сайллари, концерт дастурлари ташкил қилиниши белгиланган.
4 август куни пойтахтимиздаги “Cinema Palace” кино саройида “Дўстлик” видеороликлар танлови ғолибларини тақдирлаш тадбири ўтказилади. 5 август куни пойтахтимиздаги “International Hotel Tashkent” меҳмонхонасида “Марказий Осиё давлатларида миллатлараро тотувликни таъминлаш” мавзусида халқаро конференция ташкил қилинади.
6 август куни Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасида “Халқлар дўстлиги” кўкрак нишони билан вазирлик, идора вакиллари, миллий маданий марказлар, дўстлик жамиятлари ва хорижлик ҳамкорларни тақдирлаш маросими бўлиб ўтади.
Шу куни пойтахтимиздаги Адиблар хиёбонида “Адабий дўстлик – абадий дўстлик” қардош халқлар ёзувчи ва шоирларининг асарлари кўргазмаси ўтказилади.
Шу куннинг ўзида “Халқлар дўстлиги” майдонида “Дўстлик оҳанглари” номи остида таниқли эстрада, опера санъати усталари ва Ўзбекистон миллий симфоник оркестри жўрлигидаги катта гала-концерт ҳамда “Do‘stlik fashion” миллий анъанавий костюмлар ва замонавий либослар дефилеси ўтказилиши кўзда тутилган.
6-7 август кунлари Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва вилоятларнинг маданият ва истироҳат боғлари, хиёбон ва сайлгоҳлари турли миллат вакиллари иштирокида “Халқлар дўстлиги” концерт дастурлари намойиши бўлиб ўтади.
Фестиваль доирасидаги тадбирлар аҳолини, айниқса, ёшларни умуминсоний қадриятларни асраб-авайлаш, турли миллатлар қадриятларига ҳурмат билан қараш руҳида тарбиялашга, шунингдек, жаҳонда самимий дўстлик ғояларини тарғиб қилиш ва тараннум этишга хизмат қилади.
Дўстлик фестивалида халқаро ташкилотлар вакиллари, чет эл сиёсатчилари, экспертларнинг иштироки кўзда тутилган. Хусусан, ЕХҲТнинг Миллий озчиликлар масалалари бўйича олий комиссари Кайрат Абдрахманов бошчилигидаги делегация Ўзбекистонда бўлиб турибди.
28 июль куни мартабали меҳмоннинг Андижон ва Фарғона вилоятларидаги миллий маданий марказлар (тожик, славян, қирғиз) билан учрашуви бўлиб ўтди ҳамда Фарғона шаҳрида янги очилган “Дўстлик уйи” фаолияти билан яқиндан танишиш имкони яратилди.
29 июль куни Кайрат Абдрахманов Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси фаолияти билан танишди. Мартабали меҳмон дўстлик фестивали доирасида ташкил қилинаётган байрам сайлларида иштирок этиши кўзда тутилган.
Матбуот анжумани давомида журналистлар томонидан йўлланган саволларга атрофлича жавоб қайтарилди. Иштирокчилар томонидан юртимизда ҳукм сураётган миллатлараро тотувлик ва бағрикенгликни кўз қорачиғидек асраб авайлаш барчанинг муқаддас бурчи эканига оид фикрлар билдирилди.

Дружба - главное богатство
В независимом Узбекистане межнациональное и межконфессиональное согласие и взаимопонимание, воспитание подрастающего поколения в духе толерантности, уважения национальных и общечеловеческих ценностей, патриотизма стали одним из важнейших приоритетов государственной политики страны.
Наша Конституция и законы гласят, что все граждане Республики Узбекистан имеют равные права и свободы, независимо от национальности, языка и религии. Созданы все условия для развития их культуры, традиций и обычаев.
В последние годы работа, проводимая в этом направлении, поднялась на новый, более высокий уровень. Известно, что в соответствии с решением Генеральной Ассамблеи ООН 30 июля во всем мире отмечается как Международный день дружбы. Согласно закону, принятому 10 февраля 2021 года по инициативе главы нашего государства Шавката Мирзиёева, эта дата определена в Узбекистане как День дружбы народов.
В нынешнем году в рамках праздника по всей стране пройдет фестиваль дружбы и множество других мероприятий, встреч. В СМИ опубликовано праздничное поздравление Президента Республики Узбекистан нашим соотечественникам, которое было с воодушевлением встречено многонациональным народом Узбекистана.
В Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялась пресс-конференция, посвященная Дню дружбы народов. В мероприятии приняли участие руководство и сотрудники Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами, активисты национальных культурных центров, действующих в республике, приглашенные гости и представители средств массовой информации.
Председатель комитета Рустамбек Курбанов поздравил всех соотечественников с Днем дружбы народов и отметил, что Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан совместно с рядом организаций проведет фестиваль дружбы.
Отмечалось, что основной целью этого крупного события является объединение опыта и научного потенциала стран в обеспечении межнационального согласия, укрепление атмосферы взаимного доверия с зарубежными странами, в том числе с соседними государствами, установление отношений взаимовыгодного сотрудничества с нашими соотечественниками за рубежом, сохранение культуры, языка, национальных традиций и обычаев представителей всех наций и народностей, проживающих в нашей стране.
Следует отметить, что в Узбекистане в рамках фестиваля с 30 июля по 7 августа запланированы различные культурные, духовно-просветительские и научно-практические мероприятия.
В частности, принято решение об организации праздничных мероприятий и концертных программ во всех регионах страны с 30 июля по 3 августа.
4 августа в столичном дворце «Синема Палас» состоится награждение победителей видеоконкурса «Дустлик».
5 августа в гостинице «International Hotel Tashkent» пройдет международная конференция «Обеспечение межнационального согласия в странах Центральной Азии».
6 августа в Комитете по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами будет организована торжественная церемония награждения представителей министерств, ведомств, национальных культурных центров, обществ дружбы и зарубежных партнеров нагрудным знаком «Дружба народов».
В этот же день на аллее «Адиблар хиебони» в столице пройдет выставка произведений писателей и поэтов братских народов «Литературная дружба – вечная дружба».
Вечером на площади Дружбы народов в Ташкенте состоится большой гала-концерт под названием «Напевы дружбы» с участием знаменитых артистов эстрады и оперного искусства, национального симфонического оркестра Узбекистана, а также показ мод традиционного национального костюма «Дустлик фэшн».
6-7 августа в парках культуры и отдыха, на проспектах и площадях Республики Каракалпакстан, города Ташкента и областей будут организованы праздничные концерты «Дружба народов» с участием представителей различных национальностей.
Следует отметить, что в фестивале дружбы примут участие представители международных организаций, зарубежные политические деятели и эксперты. В частности, в Узбекистане в эти дни пребывает делегация во главе с Верховным комиссаром ОБСЕ по делам национальных меньшинств Кайратом Абдрахмановым.
28 июля высокий гость провел встречи с активистами национальных культурных центров (таджикским, славянским, кыргызским) в Андижанской и Ферганской областях, в ходе которых имел возможность ознакомиться с деятельностью вновь открывшегося «Дома дружбы» в Фергане.
29 июля Кайрат Абдрахманов ознакомился с деятельностью Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами в столице.
Ожидается участие высокого гостя в праздничных мероприятиях, организованных в рамках фестиваля дружбы.
В ходе пресс-конференции были даны подробные ответы на вопросы журналистов. Участники высказали свое мнение о необходимости сохранения духа мира и стабильности, межнационального согласия и толерантности, царящего в нашей стране.