Президент матбуот котиби: Янги феномен – ўзига хос “ШҲТнинг Самарқанд жараёни” кузатилди
Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президентининг матбуот котиби Шерзод Асадов иштирокида брифинг ўтказилди.
Унда 15-16 сентябрь кунлари ўтказилган Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг йигирма иккинчи саммити якунлари ҳақида маълумот берилди.
– ШҲТнинг Самарқанд саммити тадбирлари якунига етди. Иштирокчилар бирин-кетин ўз юртларига жўнаб кетмоқда – деди Ш.Асадов. – Самарқанд саммитида кенг кўламли масалалар муҳокамада бўлгани ҳамда бир қатор ғоятда илғор қарорлар қабул қилинганини таҳлил қилар эканмиз, янги феномен – ўзига хос “ШҲТнинг Самарқанд жараёни” кузатилди, деб айтишга барча асосларимиз бор.
Биринчидан, 44 та ҳужжат имзоланиб, Ташкилот тарихида рекорд кўрсаткичга эришилди. Улар нафақат ШҲТ фаолиятининг ҳозирги йўналишларини қамраб олади, балки янги формат ва механизмларни бошлаб беради. Айниқса, транспорт ва иқтисодий ўзаро боғлиқлик, саноат ва технологиялар кооперацияси, рақамли тараққиёт ва яшил энергетика борасидаги концептуал дастурларни қайд этиш лозим.
Иккинчидан, ШҲТ иштирокчилари таркибини кўпайтириш бўйича жуда муҳим қарорлар қабул қилинди. Ташкилотга аъзолик бўйича Эрон билан меморандум имзоланди, Беларусни тўлақонли аъзо сифатида қабул қилиш жараёнини бошлашга қарор қилинди, Баҳрайн, Қувайт, Бирлашган Араб Амирликлари, Мальдив ва Мьянма мулоқот бўйича шерик мақомини олди. Яъни, ШҲТ минтақавий ташкилотдан минтақалараро ҳамкорлик платформасига айланиш жараёнига гувоҳ бўлаяпмиз ва бу жаҳондаги минтақалашув тенденцияларини яққол экс эттирмоқда.
Учинчидан, ташкилотнинг 20 йилдан ортиқ тарихида биринч бор аъзо давлатлар раҳбарлари ШҲТни такомиллаштириш ва модернизация қилишга қаратилган тарихий қарорни қабул қилдилар. Ушбу йирик сиёсий қадам замирида иштирокчи мамлакатларнинг ШҲТ фаолияти, мақсад ва вазифаларини янги воқеликка мослаштиришга интилиши ётади. Бундан ташқари, ушбу қарор Ташкилот бир жойда тўхтаб қолмаслиги, замон билан ҳамнафас бўлиши шарт ва у бунга қодир эканидан далолат беради.
Шу билан Ўзбекистоннинг ШҲТга раислиги ўз ниҳоясига етди ва раислик илк бор Ҳиндистон Республикасига ўтди.
Президент матбуот котиби ўз сўзи якунида Самарқанд саммити ва унинг доирасида бўлиб ўтган тадбирларни ёритишда қатнашган маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакилларига миннатдорлик билдирди.

Presidential Press Secretary: A new phenomenon – a kind of “Samarkand Process of the SCO” observed
“The SCO Samarkand Summit has ended, and the participants are returning to their countries”, Mr. Asadov said. – Analyzing the fact that large-scale issues were discussed and several advanced decisions were adopted at the Samarkand Summit, we can rightly say that a new phenomenon – a kind of “Samarkand Process of the SCO” is being observed.
First, 44 documents were signed, thus reaching a record figure in the history of the SCO. They cover not only the current areas of SCO activity, but also start new formats and mechanisms. The conceptual programs in transport and economic connectivity, industrial and technological cooperation, digital development and green economy should be emphasized.
Second, the most important decisions were made to increase the membership of the SCO member states. A memorandum was signed with Iran on membership in the SCO. It was decided to start the process of accepting Belarus as a full member of the Organization. Bahrain, Kuwait, UAE, Maldives and Myanmar have received partner status. That is, we are witnessing that the SCO is moving from a regional organization to a platform of interregional cooperation, and this reflects the trends of regionalization in the world.
Third, for the first time in the 20-year history of the SCO, heads of state have taken a decision aimed at improving and modernizing the SCO. This major political step is based on the desire of the member countries to adapt the activities, goals and objectives of the SCO to the new realities. Moreover, this decision shows that the Organization must not stand still, it must adapt to the times and is capable of doing so.
Thus, Uzbekistan’s chairmanship in the SCO came to an end and for the first time passed to the Republic of India.
In conclusion, the Presidential Press Secretary expressed his gratitude to local and foreign media representatives who took part in the coverage of the Samarkand Summit and events held within its framework.