Президент матбуот котиби: Янги феномен – ўзига хос “ШҲТнинг Самарқанд жараёни” кузатилди
Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президентининг матбуот котиби Шерзод Асадов иштирокида брифинг ўтказилди.
Унда 15-16 сентябрь кунлари ўтказилган Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг йигирма иккинчи саммити якунлари ҳақида маълумот берилди.
– ШҲТнинг Самарқанд саммити тадбирлари якунига етди. Иштирокчилар бирин-кетин ўз юртларига жўнаб кетмоқда – деди Ш.Асадов. – Самарқанд саммитида кенг кўламли масалалар муҳокамада бўлгани ҳамда бир қатор ғоятда илғор қарорлар қабул қилинганини таҳлил қилар эканмиз, янги феномен – ўзига хос “ШҲТнинг Самарқанд жараёни” кузатилди, деб айтишга барча асосларимиз бор.
Биринчидан, 44 та ҳужжат имзоланиб, Ташкилот тарихида рекорд кўрсаткичга эришилди. Улар нафақат ШҲТ фаолиятининг ҳозирги йўналишларини қамраб олади, балки янги формат ва механизмларни бошлаб беради. Айниқса, транспорт ва иқтисодий ўзаро боғлиқлик, саноат ва технологиялар кооперацияси, рақамли тараққиёт ва яшил энергетика борасидаги концептуал дастурларни қайд этиш лозим.
Иккинчидан, ШҲТ иштирокчилари таркибини кўпайтириш бўйича жуда муҳим қарорлар қабул қилинди. Ташкилотга аъзолик бўйича Эрон билан меморандум имзоланди, Беларусни тўлақонли аъзо сифатида қабул қилиш жараёнини бошлашга қарор қилинди, Баҳрайн, Қувайт, Бирлашган Араб Амирликлари, Мальдив ва Мьянма мулоқот бўйича шерик мақомини олди. Яъни, ШҲТ минтақавий ташкилотдан минтақалараро ҳамкорлик платформасига айланиш жараёнига гувоҳ бўлаяпмиз ва бу жаҳондаги минтақалашув тенденцияларини яққол экс эттирмоқда.
Учинчидан, ташкилотнинг 20 йилдан ортиқ тарихида биринч бор аъзо давлатлар раҳбарлари ШҲТни такомиллаштириш ва модернизация қилишга қаратилган тарихий қарорни қабул қилдилар. Ушбу йирик сиёсий қадам замирида иштирокчи мамлакатларнинг ШҲТ фаолияти, мақсад ва вазифаларини янги воқеликка мослаштиришга интилиши ётади. Бундан ташқари, ушбу қарор Ташкилот бир жойда тўхтаб қолмаслиги, замон билан ҳамнафас бўлиши шарт ва у бунга қодир эканидан далолат беради.
Шу билан Ўзбекистоннинг ШҲТга раислиги ўз ниҳоясига етди ва раислик илк бор Ҳиндистон Республикасига ўтди.
Президент матбуот котиби ўз сўзи якунида Самарқанд саммити ва унинг доирасида бўлиб ўтган тадбирларни ёритишда қатнашган маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакилларига миннатдорлик билдирди.

Пресс-секретарь Президента: наблюдается новый феномен – своеобразный «Самаркандский процесс ШОС»
В городе Самарканде состоялся брифинг с участием пресс-секретаря Президента Республики Узбекистан Шерзода Асадова.
На нем дана информация об итогах 22-го саммита Шанхайской организации сотрудничества.
– Завершился Самаркандский саммит ШОС, участники возвращаются в свои страны, – сказал Ш.Асадов. – Анализируя тот факт, что на Самаркандском саммите на обсуждение были вынесены масштабные вопросы и принят ряд самых передовых решений, с полным основанием можно сказать, что наблюдается новый феномен – своеобразный «Самаркандский процесс ШОС».
Во-первых, были подписаны 44 документа, таким образом, достигнут рекордный показатель в истории ШОС. Они охватывают не только настоящие направления деятельности ШОС, но и начинают новые форматы и механизмы. Следует особо отметить концептуальные программы в области транспорта и экономической взаимосвязи, промышленной и технологической кооперации, цифрового развития и зеленой экономики.
Во-вторых, были приняты важнейшие решения по увеличению состава стран-участниц ШОС. Подписан меморандум с Ираном по членству в ШОС. Решено начать процесс принятия Беларуси в качестве полноправного члена Организации. Бахрейн, Кувейт, ОАЭ, Мальдивы и Мьянма получили статус партнеров. То есть, мы становимся свидетелями того, что ШОС переходит из региональной организации на платформу межрегионального сотрудничества и это отражает тенденции регионализации в мире.
В-третьих, за 20-летнюю историю ШОС впервые главы государств приняли решение, направленное на совершенствование и модернизацию ШОС. В основе этого крупного политического шага лежит стремление стран-участниц адаптировать деятельность, цели и задачи ШОС к новым реалиям. Кроме того, это решение показывает, что Организация не должна стоять на месте, она должна приспосабливаться ко времени и способна на это.
Таким образом, председательство Узбекистана в ШОС подошло к концу и впервые перешло к Республике Индия.
В завершение пресс-секретарь Президента выразил благодарность представителям местных и зарубежных СМИ, принявших участие в освещении Самаркандского саммита и мероприятий, проведенных в его рамках.