Самарқанд саммити натижалари илмий-тадқиқот муассасаларига катта вазифа юклайди
Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Самарқандда бўлиб ўтган навбатдаги саммити муҳим ҳужжатлар қабул қилингани билан алоҳида аҳамият касб этади. Айниқса, ШҲТ саммитида қабул қилинган Самарқанд декларацияси ва бошқа ҳужжатларда акс этган мақсад-вазифалар, дастурий йўл-йўриқлар, кўрсатмалар нафақат ШҲТга аъзо давлатлар, балки жаҳонда тинчлик, хавфсизлик, барқарорликни сақлаш ва мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Қонун ижодкорлиги ва парламентаризм соҳаларида ўрта ва узоқ истиқболга мўлжалланган илмий тадқиқотларни амалга ошириб келаётган Олий Мажлис ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти томонидан “Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар парламентлари” номли тўплам тайёрланди. Мазкур институт директори, юридик фанлар доктори, профессор Фозилжон Отахонов билан ШҲТ саммити, Самарқанд декларацияси ҳамда мазкур тўплам мазмун-моҳияти хусусида суҳбатлашдик.
- ШҲТнинг Самарқанд саммитида имзоланган ҳужжатлар, жумладан Самарқанд декларациясининг асосий жиҳатлари нимадан иборат?
— ШҲТнинг Самарқанд саммитида аниқ мақсад ва манфаатларни ўзида мужассам этган 44 та тарихий ҳужжат имзоланди. Шуни таъкидлаш керакки, ШҲТ ташкил этилганидан буён бундай кўп сонли форматдаги ҳужжатлар қабул қилинмаган эди. Мазкур ҳужжатлар ичида Самарқанд декларацияси муҳим дастурий ҳужжат ҳисобланади. Буни Самарқанд декларацияси ШҲТнинг расмий веб-сайтига (http://rus.sectsco.org/politics/) дарҳол жойлаштирилганидан ҳам англаш мумкин.
ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари томонидан имзоланган Самарқанд декларацияси қатор муҳим жиҳатлари билан ажралиб туради. Биринчидан, декларацияда бугунги кунда дунё жадал ривожланиш ва глобал ўзгаришларни бошдан кечираётгани, жаҳондаги вазиятларнинг таназзул хавфи кузатилаётгани, мавжуд зиддиятлар кескинлашиб, янги маҳаллий можаро ва инқирозлар пайдо бўлаётгани таъкидланган.
Бундан ташқари, глобал иқлим ўзгариши ва давом этаётган СОVID-19 пандемиясининг оқибатлари иқтисодий ўсиш, ижтимоий фаровонлик ва озиқ-овқат хавфсизлиги, шунингдек, 2030 йилгача Барқарор ривожланиш кун тартибини амалга ошириш учун қўшимча қийинчиликларни келтириб чиқараётгани қайд этилиб, ушбу муаммоларни бартараф этиш мақсадида янада адолатли ва самарали халқаро ҳамкорлик ҳамда барқарор иқтисодий ривожланишни рағбатлантириш учун янги ёндашувлар талаб этилиши баён қилинган.
Иккинчидан, ШҲТ Хартиясида белгиланган асосий мақсад ва вазифаларга содиқлик ифодаланган. Яъни ШҲТнинг турли блоклардан холи мақомга эга экани, очиқлиги, учинчи мамлакатлар ёки халқаро ташкилотларга қарши қаратилмагани, барча иштирокчи томонларнинг тенглиги ва суверенитетини ҳурмат қилиши, ички ишларга аралашмаслиги, сиёсий қарама-қаршилик ва ихтилофли рақибликка йўл қўймаслиги ифодаланган.
Учинчи жиҳати эса декларация ШҲТнинг Самарқанд саммити доирасида қабул қилинган деярли барча ҳужжатларнинг мазмун-моҳиятини, аҳамиятини ўзида мужассам этган. Хусусан, ШҲТга аъзо давлатларнинг узоқ муддатли яхши қўшничилиги, дўстлиги ва ҳамкорлиги тўғрисидаги шартнома қоидаларини 2023–2027 йилларда амалга ошириш бўйича комплекс ҳаракатлар режаси, ШҲТга аъзо давлатларнинг ўзаро ҳисоб-китобларида миллий валюталар улушини босқичма-босқич ошириш бўйича “йўл харитаси” ва бошқалар ўз аксини топган.
Тўртинчи жиҳати ШҲТга Ўзбекистон Республикаси раислик қилган даврда мамлакатимизда ўтказилган 18 та халқаро учрашув, кенгаш ва форумлар аҳамиятига алоҳида урғу берилган. Жумладан, 2022 йил 12 майда Хива шаҳрида ШҲТга аъзо давлатлар транспорт вазирлари тўққизинчи кенгаши якунлари қўллаб-қувватланиб, давлат раҳбарлари томонидан Ўзаро боғлиқликни ривожлантириш ва самарали транспорт йўлакларини яратиш бўйича концепция тасдиқлангани таъкидланган.
Бешинчи жиҳати Ўзбекистон Республикаси ШҲТга раислик қилган 2021–2022 йиллар якунига юқори баҳо берилиб, бу давр кенг қамровли ўзаро манфаатли ҳамкорлик янада ривожланишига хизмат қилганлиги эътироф этилган.
Олтинчидан, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан илгари сурилган тинчлик ва барқарорликни, кенг халқаро ҳамкорликни таъминлаш ҳамда инсониятнинг барқарор ривожланишига кўмаклашишга қаратилган “Умумий хавфсизлик ва фаровонлик йўлида бирдамликка қаратилган Самарқанд ташаббуси” қўллаб-қувватланишига алоҳида урғу берилган.
Еттинчидан эса Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегияси” китоби, 2022 йил 12 сентябрда эълон қилинган ва БМТ Бош Ассамблеясининг 77-сессияси расмий ҳужжати сифатида чоп этилиб, тарқатилган “Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Самарқанд саммити: ўзаро боғлиқликдаги дунёда мулоқот ва ҳамкорлик” концептуал мақоласи, ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари кенгашининг мажлиси ва кенгайтирилган мажлисидаги нутқларида илгари сурилган ғоялар, таклифлар ва ташаббуслар декларацияда ўз ифодасини топиб, ушбу муҳим ҳужжатнинг ўзагини ташкил этганлиги алоҳида айтиб ўтиш жоиз.
Умуман олганда, Самарқанд декларациясида баён қилинган барча мақсад-вазифалар фақатгина ШҲТга аъзо давлатлар эмас, балки бутун дунёда хавфсизлик, тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлашга хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.
— Институт томонидан тайёрланган “Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар парламентлари” номли тўплам ҳақида тўхталиб ўтсангиз. Унда асосан нималарга эътибор қаратилган?
— Ҳозирги кунда ер юзининг улкан географик ҳудудини ҳамда сайёрамиз аҳолисининг қарийб ярмини бирлаштирган ШҲТ фаолиятига қизиқиш тобора ортиб бормоқда. Нафақат ШҲТ таркибий тузилмаси, унинг фаолияти мазмуни ва асосий йўналишлари, балки ташкилот таркибидаги саккиз мамлакат – Ҳиндистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Покистон, Россия, Тожикистон ва Ўзбекистон давлатларининг сиёсий ва ҳуқуқий тизимлари халқаро, хорижий ва миллий сиёсатшунослар, ҳуқуқшунослар, қолаверса соҳа олимлари ва илмий тадқиқотчилар эътиборини тортиб келмоқда. Шу боис тўпламда минтақавий ва халқаро ҳамкорликнинг универсал институти сифатида намоён бўлаётган, турли маданият ва цивилизация шакллари, ташқи сиёсий йўналишлари ва миллий ривожланиш моделлари билан бирлаштиришга муваффақ бўлган халқаро минтақавий ташкилот – ШҲТга аъзо мамлакатларнинг парламент тизими хусусидаги батафсил маълумотлар ўз ифодасини топган.
Тўпламда асосий эътибор олий вакиллик органларининг ҳуқуқий мақоми, уларнинг тузилиши ва ваколат муддати масалаларига қаратилган, депутатлар корпусини шакллантириш тартиби ва депутатлар дахлсизлиги, шунингдек, қўмиталар ва бошқа парламент органларининг ишлаш тартиби баён қилинган.
Тўплам парламент ва ҳукумат аъзолари, бошқа давлат органлари ва жамоат бирлашмалари, халқаро ва хорижий ташкилотлар, экспертлар, илмий ходимлар, парламентаризм соҳасида тадқиқот олиб бораётган илмий изланувчилар, олий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари ва талабалари ҳамда кенг китобхонлар учун мўлжалланган. Ўқувчи ташкилотга аъзо давлатлар парламентлари фаолияти ва амалдаги таркибини ўрганиш, парламентларнинг умумий хусусиятлари, ўзига хос ва фарқли жиҳатларини таққослаш, улардаги жараёнлар, шу жумладан қонунчилик фаолияти билан битта манбанинг ўзида танишиш имкониятига эга бўлади.
— ШҲТ Самарқанд саммитида қабул қилинган ҳужжатлар ижроси миллий парламентимиз, шу жумладан парламент ҳузуридаги Институт зиммасига ҳам тегишли вазифаларни юклайди, шундай эмасми?
— Тўғри таъкидладингиз, ШҲТнинг Самарқанд саммитида эришилган натижалар илмий тадқиқот муассасаларига каттадан-катта вазифалар юклайди, жонажон ватанимиз истиқболи учун хизмат қилувчи муҳим илмий тадқиқотларни амалга ошириш орқали асослантирилган таклифларни ишлаб чиқиш ва илмий башоратларни илгари суришни тақозо этади.
Самарқанд декларациясида ШҲТга аъзо давлатлар қонунчилик органлари, яъни парламентлари йўналишида алоқаларни йўлга қўйиш, давлат бошқаруви ва ривожланиши соҳасида тажриба алмашишни қўллаб-қувватлаш белгиланганлигидан келиб чиқиб, ШҲТга аъзо давлатларнинг парламентлараро алоқаларини йўлга қўйиш механизмини ишлаб чиқиш, қолаверса, Олий Мажлис палаталари билан ШҲТга аъзо давлатлар парламентлараро ҳамкорлик гуруҳлари фаолиятини янада фаоллаштириш алоҳида аҳамият касб этади. Шу билан бирга, Самарқанд декларацияси ва бошқа ҳужжатларни атрофлича ўрганиб, таҳлил қилиш асосида амалдаги қонунларга тегишли қўшимча ва ўзгартишлар киритиш бўйича таклифлар тайёрлаш муҳим вазифалардан саналади.
Саммитда имзоланган ҳужжатлар ва давлат раҳбарларининг ўзаро учрашувлари ҳамда музокараларида келишилган саъй-ҳаракатларни рўёбга чиқариш жараёнида ШҲТга аъзо давлатларда фаолият юритаётган ақлий марказлар ҳам фаол тарзда, ўзаро уйғунлашган ҳолда илмий тадқиқотларни амалга ошириши зарур. Чунки ҳар бир кўзланган иқтисодий, ижтимоий, маданий ва бошқа вазифаларнинг муваффақиятли амалга оширилиши замирида илм-фан, тадқиқотлар натижаси мужассам. Шу маънода Олий Мажлис ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти ҳам қонун ижодкорлиги ва парламентаризм соҳаларида илмий тадқиқотларни амалга ошириб келаётган давлат илмий-эксперт муассасаси сифатида Самарқанд декларациясининг ижроси юзасидан масъул ҳисобланади, бу борада олдимизда муҳим вазифалар бор. Айни пайтда уларни амалга оширишнинг аниқ механизмлари устида, бу борадаги амалий тадбирлар борасида ишлар олиб борилмоқда.

Результаты Самаркандского саммита возлагают большие задачи на научно-исследовательские учреждения
Самаркандский саммит Шанхайской организации сотрудничества имеет особое значение в связи с тем, что в его ходе были приняты важнейшие документы. Цели и задачи, программные указания, правила, отраженные в Самаркандской декларации, других принятых документах, послужат сохранению и укреплению мира, безопасности, стабильности не только на пространстве ШОС, но и во всем мире.
Институтом проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, который осуществляет средне- и долгосрочные научные исследования в области законотворчества и парламентаризма, подготовлен сборник «Парламенты государств-членов Шанхайской организации сотрудничества». Мы побеседовали с директором института доктором юридических наук, профессором Фозилджоном Отахоновым о сути и значимости саммита ШОС, Самаркандской декларации и данного сборника.
- В чем заключаются основные аспекты актов, подписанных на Самаркандском саммите ШОС, в том числе Самаркандской декларации?
- На Самаркандском саммите подписано 44 исторических документа, отражающих в себе конкретные цели и интересы. Следует отметить, что в истории ШОС еще не был подписан такой большой пакет документов. Самаркандская декларация является программным документом, имеющим важное значение. Это видно и по тому факту, что Самаркандская декларация была сразу размещена на официальном веб-сайте ШОС (http://rus.sectsco.org/politics/).
Самаркандская декларация, подписанная главами стран-членов ШОС, выделяется рядом важных аспектов.
Во-первых, в декларации отмечается, что сегодня мир переживает бурное развитие и глобальные изменения, существует риск ухудшения положения в мире, усиливаются существующие конфликты, возникают новые локальные противостояния и кризисы. Последствия глобального изменения климата и продолжающейся пандемии СОVID-19 порождают дополнительные сложности на пути экономического роста, социального благополучия и продовольственной безопасности. В декларации изложено, что требуются новые подходы для устранения данных проблем, стимулирования справедливого и эффективного сотрудничества и устойчивого экономического развития.
Во-вторых, в ней отражена приверженность основным целям и задачам, определенным в Хартии ШОС. В ней говорится, что страны ШОС намерены сформировать "более представительный, справедливый и многополярный", по-настоящему демократический миропорядок. Во главу угла Организация ставит принципы международного права и многосторонности, а также принятия во внимание культурно-цивилизационного многообразия – без доминирования какой-то одной определенной страны или культуры. Между тем, главная черта мультикультурных организаций – их открытость. Поэтому линия ШОС исключает такие модели поведения, как создание блоков, идеологизация или конфронтация.
В-третьих, декларация отражает в себе суть и содержание почти всех документов, принятых в рамках Самаркандского саммита ШОС. В частности, в ней изложены план действий по реализации в 2023-2027 годах договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве стран-участниц ШОС, «дорожная карта» по поэтапному повышению доли национальных валют во взаиморасчетах этих стран.
В-четвертых, особый акцент был сделан на том, что в период председательства Республики Узбекистан в ШОС были проведены 18 международных встреч, советов и форумов, которые имели важнейшее значение для деятельности ШОС. Так, отмечено, что 12 мая 2022 года в Хиве было проведено девятое совещание министров транспорта стран-членов ШОС, итоги которого были единогласно одобрены и поддержаны, главами стран была утверждена Концепция ШОС по укреплению взаимосвязанности и созданию эффективных транспортных коридоров.
В-пятых, декларация подчеркивает, что председательствованию Республики Узбекистан в ШОС дана высокая оценка, отмечает, что в этот период активно развивалось взаимовыгодное сотрудничество в широком формате.
В-шестых, отмечается, что горячо поддерживается выдвинутая Президентом Республики Узбекистан «Самаркандская инициатива солидарности во имя общей безопасности и процветания», направленная на обеспечение мира и стабильности, широкого международного сотрудничества и содействие устойчивому развитию человечества.
В-седьмых, в декларации нашли свое отражение идеи, предложения и инициативы, выдвинутые в книге Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева «Стратегия развития Нового Узбекистана», концептуальной статье «Самаркандский саммит Шанхайской организации сотрудничества: диалог и сотрудничество во взаимосвязанном мире», опубликованной 12 сентября 2022 года и изданной в качестве официального документа 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, на совещании и расширенном заседании глав государств-членов ШОС.
В целом все цели и задачи, изложенные в Самаркандской декларации, значимы тем, что служат обеспечению безопасности, мира и стабильности не только в странах-членах ШОС, но и во всем мире.
- Расскажите, пожалуйста, о сборнике «Парламенты государств-членов Шанхайской организации сотрудничества». На что в нем направлено основное внимание?
- В настоящее время во всем мире нарастает интерес к деятельности ШОС, которая объединяет почти половину населения планеты. Внимание международных, зарубежных и национальных политологов, юристов, ученых и исследователей привлекает не только структура ШОС, ее суть, основные направления деятельности, но и политические и правовые структуры восьми стран-членов ШОС – Узбекистана, Индии, Китая, России, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Пакистана.
Поэтому в сборнике нашли отражение детальные сведения о странах-членах ШОС. В рамках Организации удалось объединить государства с разной культурой и формой цивилизации, различными направлениями внешней политики и моделями национального развития, и она предстает в качестве универсального института регионального и международного сотрудничества.
В сборнике особое внимание уделяется правовому статусу высших представительных органов, их структуре и сроку полномочий, порядку формирования депутатского корпуса и депутатской неприкосновенности, а также порядку работы комитетов и других парламентских органов.
Сборник предназначен для членов парламентов и правительств, работников других государственных органов и общественных объединений, международных и иностранных организаций, экспертов, научных сотрудников и исследователей, проводящих изыскания в сфере парламентаризма, профессоров-преподавателей и студентов вузов. Читателю предоставляется возможность изучить деятельность и текущий состав парламентов государств-членов Организации, сравнить общие черты, специфику и разные аспекты работы парламентов, ознакомиться с их законотворческой деятельностью в одном едином источнике.
- Реализация документов, принятых на Самаркандском саммите ШОС, возлагает определенные обязанности на наш национальный парламент, в том числе на Институт проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, не так ли?
- Вы справедливо отметили, что результаты, достигнутые на Самаркандском саммите ШОС, возлагают большие задачи на научно-исследовательские учреждения, требуют выработки обоснованных предложений и продвижения научных прогнозов на основе проведения важных научных исследований, служащих будущему нашей страны.
Исходя из того, что в Самаркандской декларации определена поддержка в области налаживания связей с государственными законодательными органами, то есть парламентами стран-членов ШОС, обмена опытом в сфере государственного управления и развития, особое значение имеет разработка механизма налаживания межпарламентских связей, дальнейшая активизация групп межпарламентского сотрудничества стран-членов ШОС. При этом одной из важных задач считается подготовка предложений по дополнениям и изменениям в действующие законы на основе детального изучения и анализа Самаркандской декларации и других документов.
В процессе реализации задач, намеченных в документах, подписанных на саммите и согласованных на встречах и переговорах глав государств, интеллектуальные центры также должны активно, во взаимном соответствии осуществлять научные исследования в данном направлении. Потому что в основе успешной реализации экономических, социальных, культурных и других задач лежат успешные результаты научных исследований.
В этом смысле Институт проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе также несет ответственность за реализацию Самаркандской декларации как институт, осуществляющий научные исследования в области законотворчества и парламентаризма.
Перед нами стоят важные задачи. В настоящее время ведется работа над конкретными механизмами их реализации, а также над практическими мерами в данном направлении.