Тил – миллий тафаккур рамзи ва тараққиёт асоси
Тил инсоният тамаддуни учун чексиз аҳамиятга эга бўлган энг буюк ихтиролардан бири. Тил – миллатнинг руҳи. Миллат бор экан, унинг тили ҳам яшайди.
Тилнинг базавий функциялари орасида коммуникатив (мулоқот), когнитив (тафаккур), кумулятив (билимларни тўплаш ва сақлаш), номинатив (нарса ва объектларни номлаш), эмотив-экспрессив (эмоцияни намоён қилиш, муносабат билдириш) кабиларни келтириш зарур. Тадқиқотчилар томонидан тилнинг маданий ҳодиса, ижтимоий интеракция ҳосиласи эканлиги таъкидланади.
Назарий лингвистика асосчиси Вильгельм фон Гумбольдт (Wilhelm von Humboldt) тил ва миллий руҳнинг яхлитлигини, миллий тафаккурнинг детерминантлигини эътироф этади. Гумбольдт томонидан илгари сурилган лингвистик концепцияда тил ўз-ўзини ривожлантирувчи организм сифатида таърифланади.
Дунёда 7 мингга яқин тил бор. Она тилида мулоқот ҳажмига кўра хитой, ҳинд, инглиз, испан, араб, португал, рус тилларининг миқёси баланд.
Тил мавжудлигининг асосий шартларидан бири ёзувдир. Ёзув тилнинг фонетик, грамматик, синтактик, семиотик тизими, ёзма белгилари (графема, иероглиф, пиктограмма) тўплами. Ёзув тилни тартибга солиш, чексиз ҳажмдаги маълумотларни сақлаш, кўпайтириш ва тарқатиш воситасидир. Илк ёзувлар эрамиздан олдинги тўртинчи минг йилликда (Месопотамия, Шумерлар давлати) вужудга келган.
Қадимги турк ёзма ёдгорликлари дастлаб Енисей ва Ўрхун дарёлари бўйларида топилганлиги учун улар Ўрхун-Енисей ёзувлари дейилади.Ўрхун-Енисей тошбитикларини тадқиқ этиш қадимги турк тамаддуни, туркий халқлар маданияти, лингвистика, тарих, рунология соҳасидаги тадқиқотлар ривожида муҳим аҳамият касб этади.
Ҳар бир тил шу тилда сўзлашувчи миллат, этноснинг бебаҳо бойлиги, ифтиxори, нажоти. Тил миллатнинг маънавияти, маданияти, когнитив тасаввурлари, миллий менталитети, ўзига хослиги, турмуш тарзи, урф-одати, этнопсихологияси, феъл-атворини англатади. Фольклор, ҳикматли сўзлар, мақоллар, достонлар, қўшиқлар, илмий ва бадиий асарлар миллатнинг она тилида дунёга келади.
Глобаллашув, ахборот жамияти, техноген тараққиёт тилларнинг мавжудлигига ҳам жиддий таҳдид солмоқда.
Таҳлилларга кўра, сайёрамизда мавжуд тилларнинг 90 фоизи йўқолиб кетиш арафасида турибди. Тилнинг йўқолиши умуминсоний тамаддун учун мислсиз катта йўқотишдир. Зеро ҳар бир тил ушбу тилда сўзлашувчи миллат, элат, этноснинг маданий меросининг яхлит бўлагидир.
Дунёда мавжуд тилларнинг 96 фоизида атиги 3 фоиз дунё аҳолиси мулоқот қилади. Папуас гуруҳига мансуб итери тилида 400га яқин сўзлашувчи қолган. 360 тилда 50 нафардан кам сўзлашувчи қолган. Масалан, ғарбий чад тили зангвал (zangwal) да 40 га яқин сўзлашувчи қолган.
Австралия аборигенларининг тили бўлмиш тьивалида охирги сўзлашувчи Джек Батлер қолган. Фанни Кокрейн Смит Тасманиянинг сўнгги аборигенларидан бири. Гризельда Кристин лив тилини тўлиқ ўзлаштирган ягона вакили эди. Унинг вафотидан сўнг ер юзида лив тилида тўлақонли сўзлаша оладиган инсон қолмади.
ЮНЕСКО томонидан яратилган йўқолиб бораётган тилларнинг Қизил китоби (Red Book of Endangered Languages) жаҳон ҳамжамияти эътиборини умумбашарий тамаддун, тиллар, маданий хилма-хилликни сақлаб қолишга қаратилган. Дунё тиллари орасида тарқалиш ҳудуди жуда кенг бўлган туркий тиллар, хусусан, ўзбек тилининг ўз ўрни ва мақоми бор.
Бугунги кунда ер юзида ўзбек тилида сўзлашувчилар сони қарийб 50 миллион кишини ташкил этади. Ўзбек тили Ўзбекистон ҳудудидан ташқари Тожикистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Туркманистон, Россия, Туркияда кенг тарқалган. Ўзбек тили лексик-грамматик жиҳатдан уйғур тили ҳамда чиғатой гуруҳига яқин туради. Ўзбек тилининг лексик-грамматик қатламига араб ва форс тилининг кучли таъсири мавжуд. Тилнинг генезисида қарлуқ, қипчоқ, ўғуз диалектлари иштирок этган.
Туркий тиллар, хусусан, ўзбек тилининг мавқеини юксалтириш йўлида Юсуф Хос Ҳожиб, Аҳмад Югнакий, Шайхзода Атойи, Лутфий, Саккокий, Хожа Аҳмад Яссавий, Маҳмуд Қошғарий, Носириддин Рабғузий, Мунис Хоразмий, Абу Райҳон Беруний, Заҳириддин Бобур, Ҳофиз Хоразмий, Ҳусайн Воиз Кошифий, Аваз Ўтар, Фурқат, Муқимий каби мутафаккирлар беқиёс ҳисса қўшдилар.
Бу йўлда қутлуғ ҳаракат буюк мутафаккир Алишер Навоий ижодида оламшумул ғалаба билан якунланди. Улуғ аллома ўзининг “Хамса”, “Муҳокамат-ул луғатайн” каби шоҳ асарларида туркий халқларнинг жаҳон цивилизациясидаги тутган ўрни ва оламшумул вазифаси ҳақидаги таълимотни ярата туриб, туркий тилимизнинг бутун Турон заминига сочилиб кетган сўз, лаҳжалари бойликларини тўплаш, авайлаб-асраш, такомилга етказиш, уни юксак адабиёт, санъат, илм-фан ва сиёсат даражасига кўтариш борасида саъй-ҳаракатлар қилиш зарурлигини уқтирган ҳолда, ўзи бунга бутун ижоди давомида тўла риоя қилган.
Давлат тили жамият ҳаётининг барча соҳаларида қўлланиши шарт, деб эълон қилинган. Ўзбекистон Республикасининг “Давлат тили ҳақида”ги қонуни 1989 йил 21 октябрда қабул қилинган. Ушбу қонуннинг 1-моддасида Ўзбекистон Республикасининг давлат тили ўзбек тили эканлиги ва Ўзбекистон Республикаси ўз ҳудудида истиқомат қилувчи барча миллат ва элатларнинг тиллари, урф-одатлари ва анъаналарини ҳурмат қилиши таъминланиши белгилаб қўйилган.
Шу билан бирга, ўзбек тилига давлат тили мақомининг берилиши республика ҳудудида яшовчи миллат ва элатларнинг ўз она тилини қўллашдан иборат конституциявий ҳуқуқларига монелик қилмайди ҳамда фуқаролар миллатлараро муомала тилини ўз хоҳишларига кўра танлаш ҳуқуқига эгадирлар. Ўзбекистонда истиқомат қилувчи барча миллат ва элат тилларига ҳурмат кўрсатилади ва уларнинг ривожи учун шароитлар яратади.
Таъкидлаш лозимки, сайёрамиздаги 7 мингга яқин тилнинг ҳар бири давлат тили мақомига эга эмас, 200 тасигина давлат тили сифатида қабул қилинган.
Тил ҳар бир миллат маданиятининг ўзагидир. Тилларни сақлаб қолиш халқнинг маънавияти, маданияти, миллий тафаккури, урф-одати, тарихининг сақланиб қолинишини англатади. Чунки халқ тақдири тил тақдири билан бевосита боғлиқ. Тил мамлакат тараққиёти ва келажагини белгилайди.
Мазкур контекстда тилимизнинг нуфузи ва мавқеини юксалтириш, фуқароларда давлат тилига нисбатан ижтимоий фаоллик, масъулият ҳиссини кучайтириш муҳимдир.
Дунёдаги қадимий ва бой тиллардан бири бўлган ўзбек тили халқимиз учун миллий ўзлик ва мустақил давлатчилик тимсоли, бебаҳо маънавий бойлик, мамлакатимизнинг сиёсий, ижтимоий, маънавий тараққиётида ғоят муҳим ўрин эгаллаб келаётган буюк қадриятдир. Шунинг учун уни авайлаб-асраш учун ҳаммамиз масъулмиз.

Язык – символ национального мышления и залог процветания
Язык — одно из величайших изобретений, имеющих неизмеримое значение для человеческой цивилизации. Язык – это душа нации. Пока жива нация, жив и ее язык.
Среди основных функций языка необходимо выделить коммуникативную (общение), когнитивную (мышление), кумулятивную (сбор и хранение знаний), номинативную (называние вещей и предметов), эмотивно-экспрессивную (выражение эмоций, реагирование). Исследователи отмечают, что язык является культурным явлением, продуктом социальной интеракции.
Основоположник теоретического языкознания Вильгельм фон Гумбольдт (Wilhelm von Humboldt) отмечает целостность языка и национального духа, детерминантость национального мышления. В лингвистической концепции, выдвинутой Гумбольдтом, язык определяется как саморазвивающийся организм.
В мире насчитывается около 7 тысяч языков. Китайский, хинди, английский, испанский, арабский, португальский и русский языки имеют высокий уровень общения.
Письменность является одним из основных условий существования языка. Письменность – это средство, предназначенное для упорядочения, хранения, воспроизведения и распространения бесконечного объема информации. Первая письменность появилась в четвертом тысячелетии до нашей эры.
Древнетюркские письменные памятники были впервые обнаружены в верховьях рек Енисей и Орхон, поэтому получили название орхоно-енисейской письменности. Изучение орхоно-енисейских каменных надписей имеет большое значение в развитии исследований в области древнетюркской цивилизации, культуры тюркских народов, лингвистики, истории и рунологии.
Язык означает духовность, культуру, когнитивные воображения, национальный менталитет, идентичность, образ жизни, традиции, этнопсихологию, характер нации. Фольклор, мудрые изречения, пословицы, эпосы, песни, научные и художественные произведения рождаются на родном языке народа.
Глобализация, информационное общество, техногенное развитие серьезно угрожают существованию языков.
Согласно анализу 90 процентов языков нашей планеты находятся на грани исчезновения. Исчезновение языка — несравнимая потеря для человеческой цивилизации. Потому что каждый язык является неотъемлемой частью культурного наследия нации, народа, этноса, говорящего на этом языке.
На 96 процентах языков мира говорит всего 3 процента населения. На папуасском языке арайской группы - итери говорят около 400 человек. У 360 языков осталось менее 50 носителей. Например, на западном чадском языке - зангвал (zangwal) говорят около 40 носителей.
Красная книга исчезающих языков (Red Book of Endangered Languages), созданная ЮНЕСКО, обращает внимание мирового сообщества на сохранение общечеловеческой цивилизации, языков и культурного разнообразия. Среди языков мира свое место и статус имеют тюркские языки с очень широким ареалом распространения, в частности, узбекский язык.
Сегодня количество носителей узбекского языка на земле составляет около 50 миллионов человек. Узбекский язык помимо территории Узбекистана широко распространен в Таджикистане, Кыргызстане, Казахстане, Туркменистане, России и Турции. Узбекский язык лексически и грамматически близок к уйгурскому языку и чигатайской группе. Отмечается сильное влияние арабского и персидского языков на лексико-грамматический пласт узбекского языка. В генезисе языка участвовали карлукский, кыпчакский и огузский диалекты.
Такие мыслители, как Юсуф Хос Хаджиб, Ахмад Югнаки, Шейхзада Атойи, Лютфи, Саккоки, Ходжа Ахмад Яссави, Махмуд Кашгари, Насируддин Рабгузи, Мунис Хоразми, Абу Райхан Беруни, Захириддин Бабур, Хафиз Хоразми, Хусейн Вайз Кошифи, Аваз Утар, Фуркат, Мукими внесли несравненный вклад в повышение статуса тюркских языков, в частности узбекского языка.
Благие устремления на этом пути завершились исторической победой в творчестве великого мыслителя Алишера Навои. В своих шедеврах, таких как «Хамса» и «Мухокамат-ул лугъатайн», он, создавая учение о роли и глобальной миссии тюркских народов в мировой цивилизации и осознавая необходимость приложения усилий для сбора, бережного сохранения и совершенствования слов и богатых диалектов тюркского языка, сам всецело придерживался этого на протяжении всего своего творчества.
Закреплено, что государственный язык должен использоваться во всех сферах общественной жизни. 21 октября 1989 года был принят Закон Республики Узбекистан «О государственном языке». В нем закреплено, что государственным языком Республики Узбекистан является узбекский язык, что в Республике Узбекистан обеспечиваются условия всем гражданам для изучения государственного языка и уважительное отношение к языкам наций и народностей, проживающих на ее территории.
В то же время придание узбекскому языку статуса государственного не ущемляет конституционных прав наций и народностей, проживающих на территории республики.
Следует отметить, что ни один из 7 тысяч языков нашей планеты не имеет статуса государственного, только 200 приняты в качестве государственных.
Узбекский язык - один из древнейших и богатейших языков мира. Он является для нашего народа символом национального самосознания и независимой государственности, бесценным духовным богатством, высшей ценностью, занимающей исключительно важное место в политическом, социальном и духовном развитии нашей страны. Поэтому все мы несем ответственность за его сохранение.